🐶 Darmowa dostawa dla zamówień od 200 zł! 🐶
Czy zabawki węchowe wyciszają?

Czy zabawki węchowe wyciszają?

Czy zabawki węchowe wyciszają?
Cześć i czołem! 
Czy zabawki węchowe pobudzają czy wyciszają? 
Wyjaśnijmy to sobie!
1. Szukanie jedzenia aktywuje system poszukiwania a więc pies będzie w trakcie samego węszenia pobudzony!
2. Jeśli w stanie początkowym (przed podaniem zabawki) pies był spokojny to podanie zabawki najpewniej podniesie poziom pobudzenia.
3. Jeśli pies był bardzo pobudzony a podanie zabawki pozwoliło mu się skupić na konkretnej czynności (węszeniu) to poziom pobudzenia może minimalnie spaść.
Ok! 
Wiemy już w trakcie samego węszenia pies wykazuje pobudzenie - przecież znalezienie smakołyków czy karmy wyzwala dopaminę - hormon zwycięstwa!
Jednak patrząc na szerszy obrazek - węszenie to jedna z ważnych potrzeb elastycznych psa. Możemy rozpatrywać je jako potrzebę stymulacji umysłowej, ubogacanie środowiska, zaspokajanie elementów łańcucha łowieckiego.
Bez zaspokojenia tych potrzeb w stopniu optymalnym nasz pies będzie miał obniżony nastrój, co dalej może przełożyć się na kłopoty z zachowaniem!
 

Jakie możemy mieć potencjalne trudności i problemy w tej kwesti?

1. "Pies zamiast węszyć to szarpie zabawką na boki i wszystko wypada!"

To częste zwłaszcza u terierów, które upodobały sobie (odziedziczyły) szarpanie jako wspaniałą rozrywkę. Ale można temu w prosty sposób zapobiec! Ja robię tak, że zabawkę przy pierwszych przeszukaniach trzymam stopami przy ziemi, tak by psiak mógł węszyć ale nie miał możliwości podniesienia zabawki z ziemii! To jednak możliwość dla psów które nie mają kłopotów z obroną zasobów! Wtedy takie ćwiczenie się nie sprawdzi! 

2. Alergia na polar.

Przez 15 lat mojej behawioralnej kariery spotkałem się z jednym wyżłem, który miał alergię na polar! Ale uczciwie piszę, że i taki wariant - choć mało prawdopodobny - istnieje! Wtedy zostaje nam zaspokajanie potrzeb węchowych na spacerach, lub w formie zabawek edukacyjnych np. z drewnianych czy z materiałów kompostowalnych. 

3. "Smaczki wypadają przez matę węchową na drugą stronę!"

Taki problem miałem gdy sam jeszcze plotłem maty węchowe na gumowych ciężkich wycieraczkach. Na szczęście technologia idzie na przód i nie musimy już używać kilogramowych gumowych wycieraczek a sięgamy po szyte maty węchowe. Tak gęste, że smaczki z nich nie wypadają i przyjaźniejsze środowisku, bo nie mają tych okropnych gum! 

Jak wykorzystać zabawki węchowe?

1. Jako urozmaicenie dnia (sucha karma lub lepsze chrupiące smaczki - my używamy tych CRUNCHY z Brita.

2. Aby wzmocnić legowisko lub klatkę kennelową - to w nich może pojawiać się zabawka węchowa wypełniona smakami!

3. Aby spowolnić posiłek łasucha - jeśli je suchą karmę to regularny posiłek może być podany w tej formie.

4. Aby wzmocnić chęć powrotu do domu - gdy masz upartego psiaka, który nauczył się, że będzie siadał przed klatką bo nie chce wracać do domu - to pojawienie się maty węchowej po powrocie ze spaceru na jego legowisku może bardzo pomóc by chętnie biegł do domu! ;) 

A jak wybrać rozmiar zabawki dla swojego psa?
To prosta sprawa:
Kostka Węchowa - nadaje się dla Mikro i Małych psów. Maluchy mogą spokojnie opierać się na niej przednimi łapkami, a małe psy do 8-10 kg, będą ją sobie toczyć pyszczkiem i węszyć smaki.
Mata węchowa - dla średnich i dużych psów sprawdzi się najlepiej bo  zmieści więcej karmy czy smaczków i jej rozmiar jest bardziej konkretny ;)

Na koniec mam dla Was video - jeśli przeczytaliście dokładnie wpis to na filmie, możecie sobie po prostu zobaczyć jak wyglądają zabawki rozmiarowo ;) 

Udanego niuchania! 

Trener Michał 

 

 

Kup produkty