WŚCIEKLIZNA
Wścieklizna - jedna z najgroźniejszych chorób zwierząt i ludzi. W wieku krajach wyeliminowana, mimo to jej problem powraca corocznie jak bumerang i sieje spustoszenie.
Mimo wynalezienia szczepionki na wściekliznę WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, szacuje, że z powodu zakażenia tym wirusem rocznie na świecie umiera około 60 tysięcy osób i ginie wiele dziko żyjących zwierząt oraz bezpańskich psów.
Wirus wścieklizny atakuje układ nerwowy. Czas rozwoju wścieklizny jest różny i waha się od 2-3 tygodni aż do 6-8 tygodni. Wirus sieje ogromne spustoszenie w organizmie, wywołuje coraz bardziej powiększający się stan zapalny, a komórki nerwowe przestają pełnić swoje funkcje. To wszystko sprawia, że zmiany w chorym na wściekliznę organizmie są nieodwracalne.
Wścieklizna jednym słowem: ZABIJA.
W 2021 roku na Mazowszu wykryto ponad 100 przypadków wścieklizny, a w 2022 ponad 109.
Szczepy swoje zwierzęta i pamiętajmy o corocznym powtarzaniu !!!
W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie, zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia. Na obszarach występowania wścieklizny zalecane są również szczepienia kotów, a także zwierząt gospodarskich, jeśli mogą mieć one kontakt z dzikimi zwierzętami, takimi jak: lis, jenot, kuna itp.
USTAWA z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt
Art. 56.
- Psy powyżej 3 miesiąca życia na obszarze całego kraju oraz lisy wolno żyjące na obszarach określonych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
- Posiadacze psów są obowiązani doprowadzić psy do wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii punktów szczepień w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
- Powiatowy lekarz weterynarii ogłasza, w sposób zwyczajowo przyjęty na danym terenie, wykaz punktów szczepień.
- Psy poddane szczepieniu podlegają wpisowi do rejestru prowadzonego przez urzędowego lekarza weterynarii dokonującego szczepienia. Po przeprowadzeniu szczepienia posiadaczowi psa wydaje się zaświadczenie.
- Minister właściwy do spraw rolnictwa, mając na względzie zmniejszenie ryzyka wystąpienia niektórych chorób zakaźnych zwierząt na określonej części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w drodze rozporządzenia może wprowadzić obowiązek ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie.
Art. 85.
-
Kto:
8) uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia zwierzęcia przeciwko wściekliźnie, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny.
Link do całej ustawy: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20040690625/T/D20040625L.pdf
Link do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wprowadzenia programu zwalczania wścieklizny na lata 2022 i 2023:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220000550/O/D20220550.pdf
Co ważne! Okres wrzesień - październik to również czas gdzie Główny Lekarz Weterynarii informuje o prowadzeniu jesiennej akcji doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie. Akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie prowadzona jest w sposób polegający na zrzucie lotniczym i ręcznym wykładaniu szczepionki. Nazwa produktu leczniczego weterynaryjnego stosowanego podczas akcji - Lysvulpen, zawiesina doustna dla lisów rudych. Dokładne daty oraz województwa, gdzie będą one zrzucane znajdziecie tu:
W okresie 14 dni po wyłożeniu szczepionki należy zapobiec kontaktowi zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką. Psy w tym okresie bezwarunkowo powinno się wyprowadzać jedynie na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. W przypadku ewentualnego kontaktu zwierząt domowych lub gospodarskich ze szczepionką należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Bezpiecznych spacerów!