🐶 Darmowa dostawa dla zamówień od 200 zł! 🐶
PIES W SAMOLOCIE, CO NA TO PRAWO?

PIES W SAMOLOCIE, CO NA TO PRAWO?

PIES W SAMOLOCIE, CO NA TO PRAWO?

Każda linia lotnicza ma prawo do wewnętrznego ustalania regulaminów związanych z przewozem psów na swoich pokładach samolotów. Stąd niezwykle ważne by przed podróżą przeczytać na oficjalnych stronach wybranych linii lotniczych wymagania związane z przewozem zwierząt. Jeżeli chodzi o koszta - je również należy sprawdzać bezpośrednio na stronach danego przewoźnika.

Możliwość zabrania psa na pokład samolotu i cena biletu zależy od miejsca, do którego chcemy lecieć, z którego chcemy lecieć, od miejsc ewentualnych przesiadek oraz lecenia z psem asystującym, towarzyszącym, ESAN lub bez żadnego z powyżej wymienionych zaświadczeń, wielkości psa oraz wybranej linii lotniczej i jej możliwości. 

Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie linie lotnicze dopuszczają możliwość podróżowania z psem (poza psami asystującymi). Liniami, które na to zezwalają są m.in. PLL LOT, AirFrance, KLM, Norwegian czy Lufthansa. Należy jednak pamiętać, że przed dopuszczeniem do lotu zwierzę musi zostać zgłoszone (warto to zrobić w momencie kupowania biletu lub chwile przed z powodu ograniczonej ilości miejsc) do linii lotniczych oraz posiadać wszystkie niezbędne dokumenty. 


WYMAGANE DOKUMENTY: 

  1. Pies musi posiadać paszport, co za tym idzie ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz chip - patrz artykuł „PSI PASZPORT”.
  2. Jeżeli decydujemy się na lot z psem asystującym lub ESAN - musimy mieć przy sobie odpowiednie zaświadczenia wypisywane dla konkretnej osoby oraz psa.
  3. Dodatkowo możemy zapoznać się z możliwością ubezpieczenia psa. (dla ludzi jest to karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). 

Dodatkowo warto sprawdzić zasady podróżowania z psem na terenie danego kraju. Mogę się one różnić. Kraje poza Unią Europejską najczęściej wymagają również badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania.


MOŻLIWE SPOSOBY PODRÓŻOWANIA SAMOLOTEM Z PSEM

  1. Na pokładzie samolotu (najczęściej dla psów do 8kg z transporterem)
  2. Drogą CARGO - czyli osobnym lotem transportowym
  3. Pod pokładem samolotu pasażerskiego - to specjalne miejsce wyznaczone i odpowiednio przygotowane do transportu zwierząt (NIE mylmy z lukiem bagażowym)
  4. SVAN - Service Dog, czyli pies towarzyszący osobie niepełnosprawnej, szkolony do wykonywania specyficznej pracy dla swojego opiekuna.
  5. ESAN - więcej o nim poniżej

CO TO „ESAN”? 

Zamysł powstał w Stanach Zjednoczonych. Są to tzw. psy wspierające osoby z problemami emocjonalnymi. Nie wymagają one dodanych szkoleń, tak jak w przypadku psów asystujących. Zaświadczenia ESAN są wydawanego przez lekarzy psychiatrów lub psychologów. Jednak z powodu braku regulacji prawnych, po wielu nadużyciach ze strony podróżujących wprowadzono bardziej restrykcyjne wymagania, co do korzystania z tego rodzaju formy transportu lotniczego, ponieważ dochodziło do sytuacji, że przewożone na pokładzie samolotu mogły być kaczki, świnie, węże czy kucyki. O konkretne wymagania również należy pytać wybranego przewoźnika linii lotniczych. Nie wszystkie linie lotnicze akceptują tego rodzaju zaświadczenia. 


Więcej szczegółowych informacji warto przeczytać na oficjalnej stronie IATA - Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych, do którego załączam link: https://www.iata.org/