🐶 Darmowa dostawa dla zamówień od 200 zł! 🐶
Fajerwerki a dobrostan zwierząt: prawnie i behawioralnie

Fajerwerki a dobrostan zwierząt: prawnie i behawioralnie

Fajerwerki a dobrostan zwierząt: prawnie i behawioralnie

❌ NIE STRZELAM W SYLWESTRA! ❌

DLACZEGO? 

Z danych Włoskich wynika, że ok. 50 tysięcy zwierząt ginie przy okazji Sylwestra. Mowa tutaj o psach, ptakach, kotach, zwierzętach gospodarczych i dzikich czy zwierzętach w ogrodach zoologicznych! 

📣 Fajerwerki = ból dla zwierząt, który często wymaga leczenia farmakologicznego na długo przed tym dniem, aby były w stanie go przetrwać 

✅CO ROBIE W SYLWESTRA? 

🐶 Daje wsparcie swojemu psu, nie zostawiam go w tym dniu samego i nie wychodzę na huczną imprezę 

🐶 Wyjeżdżam na długi spacer poza miasto, w miejsce gdzie mam pewność, ze nie będzie fajerwerk (UWAGA! Tego dnia konieczne jest bez względu na Twoją pewność co do skutecznego przywołania, aby pies miał na sobie adresatkę, szelki/obroże i był przypięty do linki treningowej. Niezwykle ważne jest również zachipowanie psa i zarejestrowanie w odpowiedniej bazie danych - w momencie ucieczki, zaginięcia, zgubienia adresatki to jedyna opcja na odszukanie, zweryfikowanie i powrót do domu Twojego psa) 

🐶 Pozwalam psu wybrać dogodne i komfortowe dla niego miejsce w mieszkaniu (super jeżeli macie wprowadzona klatkę kennelową, odpowiednio wprowadzona jest bezpieczną przestrzenią dla psów i najczęściej w tym okresie psy wybierają właśnie to miejsce). WAŻNE! Jeżeli Twój pies nie chce - nie zmuszaj go do przytulania się i leżenia obok siebie. Pozwól mu wybrać bezpieczną dla siebie przestrzeń i komfortową, wspieraj go w tym wyborze. 

🐶 Daj mu naturalne gryzaki do żucia - wybierz sprawdzone produkty żebyś nie miał nocnej wizyty u weterynarza czy całonocnej biegunki. Co ważne, jeżeli Twój pies boli się na tyle, że nie chce ich rzuć - nie zmuszaj go do tego. Zaproponuj mu wtedy kolacje w wybranej przez siebie zabawce do lizania lub zabawce edukacyjnej. Jeżeli pies nie jest zainteresowany smakołykami to jest to ok! Okaż mu wtedy większą pomoc socjalną - delikatny masaż, spokojny ton głosu i po prostu Twoją obecność. 

🐶 Wycisz mieszkanie: zasłoń żaluzje, firanki i ogranicz bodźce świetlne. Są one często również trudne dla psów i powodują stres. 

🐶 Włącz muzykę, którą zna - osobiście nastawiam się głównie na basy i nieco głośniejsza muzykę, aby zagłuszyć nie przyjemne huki na zewnątrz. Często dobrą opcją się również włączenie białego szumu. UWAGA! Jest to odpowiednie tylko na niektórych psów, tego typu wybór skonsultuj najpierw z behawiorystą i weterynarzem medycyny behawioralnej. 

🐶 Wyjdź na ostatni spacer sikupa około godziny 19 (lub wcześniej jeśli sytuacja jest na tyle trudna dla psa, że nie będzie w stanie się o tej godzinie załatwić) - później najczęściej zaczyna się cała "zabawa"

🐶 Wszelkiego rodzaju wspomaganie farmakologią i suplementami należy wprowadzać wcześniej w konsultacji z weterynarzem. Jeżeli nie masz wprowadzonych takich zaleceń albo nie skonsultowałeś się odpowiednio wcześniej, żeby farmakologia mogła przynieść oczekiwane rezultaty - nie podawaj leków, które nie zostały mu przepisane, albo o których przeczytałeś gdzieś na forum. Wsparcie farmakologiczne jest niezwykle pomocne i konieczne w wielu przypadkach, nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie - ratuje życie i poprawia dobrostan zwierzęcia - ale z rozsądkiem i przede wszystkim bezpieczeństwem, czyli pod okiem specjalisty. 

🐶Możesz zaproponować psu np. kołderkę obciążeniową, która daje uczucie delikatnego obciążenia i delikatnego ucisku, który działa wyciszająco! Tego typu rozwiązanie również wprowadzamy wcześniej, ale mamy szanse zdążyć zapoznać psa jeszcze przed Sylwestrem. 

"Fajerwerki powodują silny stres, którego konsekwencje mogą być długo odczuwane i skutkować zwiększoną lękliwością, a nawet obniżeniem odporności. Wynika to m.in. z faktu, że wiele gatunków ma znacznie wrażliwszy zmysł słuchu niż człowiek. Hałas w czasie wybuchu sięga prawie 200 decybeli, dla człowieka uszkodzenie słuchu następuje przy wartości powyżej 75-80 decybeli. Zwierzęta w panice podejmują próby ucieczki. W schroniskach czy ogrodach zoologicznych takie próby kończą się okaleczeniami, a niekiedy śmiercią" — napisał na Facebooku Robert Maślak, ekspert w dziedzinie zoopsychologii i dobrostanu zwierząt

⚖️CO MÓWI PRAWO? 

W zależności od sytuacji strzelanie petardami w obecności zwierząt, które się boją może zostać uznane za znęcanie się. To samo w przypadku nagrywania cierpienia zwierząt! Nie straszmy ich celowo i nie nagrywajmy! One wtedy cierpią. Okaż im wtedy wsparcie i pomoc! 

Zgodnie z art. 6 Ustawy o ochronie zwierząt:
Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:
9) złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt;
11) porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje;
17) wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu

 

Dodatkowo Art. 51 Kodeksy Wykroczeń nie ma ograniczeń czasowych. 

      § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

      §  2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

‼️Warto również pamiętać, że za strzelanie petardami w miejscach publicznych w inne dni niż wymienione w przepisach prawa miejscowego (Sylwester i Nowy Rok) grozi kara mandatu w wysokości 500 zł. (niestety zgodnie z wyrokiem Sądu Rejonowego w Kaliszu: Używanie fajerwerków w celu uatrakcyjnienia własnej uroczystości na terenie prywatnym do godz. 20 NIE PODLEGA sankcji przewidzianej w art. 51§ 1 kodeksu wykroczeń dot. zakłócania spokoju, porządku społecznego i spoczynku nocnego). 

 

IV SA/Po 1009/11 - Wyrok WSA w Poznaniu
Przez wybryk, od wystąpienia którego uzależniona jest odpowiedzialność za ww. wykroczenie, rozumie się w zasadzie każde zachowanie, które odbiega od przyjętego zwyczajowo w danym miejscu, czasie i okolicznościach, przy czym ogólne pojęcie wybryku nie może być utożsamiane ze skutkami, które on powoduje; skutki te stanowią warunek karalności wybryku, a nie są jego istotą. Charakterystyczne dla zachowania się określonego mianem wybryku jest miejsce i sposób działania sprawcy, w szczególności miejsce publiczne lub publiczność działania oraz fakt, że zachowanie to w sposób poważny narusza normy zachowania się, przy czym zakłócenie spokoju publicznego interpretuje się jako naruszenie równowagi psychicznej ludzi znajdujących się w miejscach dostępnych dla nieokreślonej liczby osób.

Zakłócenie porządku publicznego polega natomiast na wywołaniu takiego stanu, który w danym miejscu, czasie i okolicznościach, i zgodnie z przyjętymi zwyczajami, i obowiązującymi przepisami uważa się za nienormalny, i który odczuwany jest jako utrudnienie lub uniemożliwienie ludziom normalnego zachowania się w miejscach dostępnych dla bliżej nieokreślonej liczby osób (M. Bojarski w: M. Bojarski, W. Radecki, Kodeks wykroczeń. Komentarz, Wydawnictwo C. H. Beck, Warszawa 2011, s. 371-379). W orzecznictwie naczelnego Sądu Administracyjnego utrwalonym jest pogląd, że zakazywanie i penalizowanie każdego użycia fajerwerków na terenie gminy nie ma oparcia ani w art. 51 kw, ani w art. 40 ust. 3 usg (wyrok NSA z 4.6.2008 r., II OSK 268, OSS 2008, nr 4, poz. 93, akceptowany przez M. Bojarskiego – op. cit. s. 375).

Nie strzelam w Sylwestra! Ty również tego nie rób, dla bezpieczeństwa swojego i zwierząt!